Masahiro Mori

Masahiro Mori patří bezesporu ke světově nejproslulejším představitelům japonského designu. Je uznáván jako zakladatel moderního designu porcelánu a keramiky v Japonsku – odvětví, kterému se naplno věnoval po celý svůj život. Mori až do své smrti v roce 2005 přednášel na mnoha prestižních japonských i zahraničních univerzitách. Zemřel dva dny před svými nedožitými osmasedmdesátými narozeninami.

Masahiro Mori se narodil v roce 1927 v japonském pobřežním městě Saga Prefecture. V roce 1941 zde také nastoupil na uměleckou střední školu Saga Prefectural Arita Institute of Technology (dnes Saga Prefectural Arita Technical High School), obor Design. Po jejím zakončení přešel na Tama Art University v Tokiu, kde absolvoval v roce 1952. Po ukončení studií prošel několika různými pozicemi týkajícími se keramiky a designu, kde z různých úhlů zkoumal proces výroby. Nakonec na delší dobu zakotvil v továrně Hakusan, kde pracoval od roku 1956 do roku 1978 jako hlavní designer.
Brzy si jeho nesporného talentu začala všímat také široká veřejnost. První ocenění The Good Design Award, udílené japonským institutem na podporu designu, získal v roce 1960 za „G-Type Soy Sauce Bottle", kterou vytvořil o dva roky dříve. Od té doby tuto cenu získal ještě sto devětkrát (!). Později přibyla i tak významná ocenění jako je Grand Prix ze 13. Mezinárodní výstavy průmyslového designu ve Valencii nebo zlatá medaile z Mezinárodní výstavy keramiky pořádané v italské Faenze.
V roce 1978 založil vlastní laboratoř průmyslového designu a v roce 1987 vystavoval své práce na společné výstavě v Centre Pompidou v Paříži. Jeho čistý design propojující praktičnost a nevídanou imaginaci se vyznačuje nadčasovostí a elegancí. Obliba jeho tvorby neustupuje, naopak, jeho práce jsou stále více žádané.