Týden výtvarné kultury 2015

Týden veřejných dialogů s výtvarným uměním v Brně
9. - 15. 3. 2015

Zahoříte-li pro umění, možná se nezmění vůbec nic. Ale možná váš život získá nové radosti a nová tajemství. Třeba se podaří, že právě některý z programů šestého ročníku Týdne výtvarné kultury v Brně vám otevře cestu k obrazům či sochám a přesvědčí vás, že výtvarné umění je stejně jako v minulosti i dnes nezbytnou součástí našich životů.
V průběhu Týdne výtvarné kultury vám opět brněnské výstavní instituce i vysoké školy nabízejí různé možnosti, jak se přiblížit výtvarnému umění a přemýšlet o věcech, kterých se ve své tvorbě dotýkají umělci. Můžete navštívit přednášky, tvůrčí dílny či animace a diskuse na výstavách. Jedním z programů je konference věnovaná odkazu Igora Zhoře (9. 3. 1925 – 28. 11. 1997), který jako teoretik, pedagog a výtvarný publicista pomáhal přibližovat současné umění veřejnosti. V roce 2015 si připomínáme jeho nedožité devadesáté narozeniny, jeho čtivé knihy o umění, jeho podíl na vzniku Fakulty výtvarných umění VUT v Brně a jeho nadšení pro umělecký život. Od jednoho z umělců kdysi dostal profesor Igor Zhoř pozoruhodný objekt – zvětšenou krabičku se zvětšenými zápalkami. Na krabičce je nápis: "Škrtni Zhoři, ať Ti hoří."
Zahoříte-li pro umění, dávejte pozor, ať vám ten plamínek neuhasne. Je to vaše bohatství, které vám nikdo nikdy nemůže vzít.
ZaHořte s námi pro umění!
Na setkání s vámi na programech Týdne výtvarné kultury se těší Radek Horáček, Jana Reichel, Alice Stuchlíková, Irena Točíková, Susan Maly, Kateřina Hrušková, Nikola Březinová, Šárka Šedivá, Kamila Válková, Daniela Fišerová, Jana Nedomová a další členové organizačního týmu z Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU. A velmi rádi vás uvítají pracovníci brněnského Domu umění, Moravské galerie v Brně, Muzea města Brna, Adam Gallery, Galerie Ars i dalších institucí.

Více na www.tvk-brno.cz, www.facebook.com/tyden.vytvarne.kultury

Program

Rezervace míst na vlkova@adamgallery.cz.

Pro děti

Kroužek I. - otevřená lekce

  • 9. 3. 16:00 - 17:30
  • Lektor: Lenka Goliášová

Náplň kroužku je inspirovaná aktuálními výstavami, zároveň zprostředkovává dětem aktuální výstavy přijatelnou hravou formou, která odpovídá věku a schopnostem dětí. Budeme s dětmi hledat různé přístupy a postupy v malbě a modelování prostoru. Seznámíme se s hmotou barev i vlastnostmi různých obrazových podkladů. Při pozorování konkrétních děl v expozici se pokusíme přijít na kloub tomu, "co tím chtěl malíř říci " a zkusíme odpovědět po svém.

Dětský výtvarný ateliér pro děti 5 - 12 let

  • 14. 3. 10:00 - 12:00 

Dětský výtvarný ateliér pro rodiče, prarodiče a děti. Společně se seznámíte s vystavenými díly a inspirujete se k vlastní tvorbě pod vedením zkušených lektorek, tentokrát s Petrou Čiklovou.

Pro dospělé

Galerijní animace

  • 9. 3. 18:00 - 19:00
  • Lektor: Irena Iškievová

Ukázková galerijní animace pro veřejnost. Pegagové, studenti, široká veřejnost máte jedinečnou možnost zažít na vlastní kůži lekci galerijní animace k výstavě Česká malba generace 90.let. Galerijní animace příjemným a srozumitelným způsobem seznamuje návštevníky galerie s aktuální výstavou. Návštevníci se dozví něco z teorie součné české malby a dojde i na praktickou zkušenost.

Power jóga v galerii

  • 14. 3. 17:45 - 19:00
  • Vstupné: 80 Kč

Tak to tu ještě nebylo!:-). Cvičení přímo mezi obrazy. Power jóga s Petrou Čiklovou v RAG je velmi originální způsob jak posílit tělo a naplnit mysl. Cvičení Vám nabídne fyzickou rovnováhu, posílení a protažení těla a zároveň potravu pro duši díky požitku z prostoru galerie a výtvarného umění. Lekce bude probíhat přímo v kontaktu s výstavou.  S sebou podložku, pohodlné oblečení,ručník,pití a pozitivně naladěnou mysl.

Obtuse Angl​es

  • 15. 3. 19:30
  • Vstupné: 90 Kč

Živá audio–vizuální instalace „Obtuse Angles" si pohrává s dekonstrukcí filmového obrazu prostupujícího širokou paletou britské kinematografie v období jejího největšího rozkvětu. Od první filmové avantgardy po experimentátorské vize digitální doby se výtvarné nimalistických odstínech.