Přejít k obsahu

Ladislav Oliva

Rodák z České Lípy, Ladislav Oliva, se narodil v květnu roku 1964. Již během studia na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, kde studoval obor hutní sklo, se začala rozvíjet jeho láska k tomuto materiálu. Ve studiu sklářského výtvarnictví Oliva pokračoval i po jejím ukončení a to na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Zde navštěvoval ateliér profesora Libenského.
Po absolutoriu nastoupil Oliva jako sklářský výtvarník do firmy Crystalex do sklárny v Harachově. Již po dvouleté praxi se však rozhodnul založit se svým bratrem vlastní malé sklářské studio. Zde nejdříve vyráběly repliky historického skla a soudobé nápojové sklo, ve své volné tvorbě se však Ladislav Oliva dále věnuje tavené plastice.
Od roku 2005 pak plně přechází ke tvorbě šperků a o rok později, se svojí ženou Marií, zakládá ateliér skleněné mozaiky. Šperky Ladislava Olivy jsou charakteristické skly geometrických tvarů, která jsou zasazována do šperku obdobně jako drahé kameny. Mosaz, která je používaná nejčastěji, je pájená přímo na skle. Následně je patinována, sklu jsou dávány různé tvary a struktury. Převažuje čistá barevnost.

Pohárek velký, cena 390 Kč

Pohárek střední, cena 340 Kč

Pohár "Spirála", cena 490 Kč

Pohár "Mřížka" - modrá, cena 660 Kč

Pohárek malý, cena 340 Kč

 Pohár "Šnek", cena 590 Kč

Pohár "Mřížka" - červená, cena 660 Kč