Jakub Hošek - Kémo, skoro retro

20.7.2012 - 23.9.2012

Obraz Kémo, který Jakub Hošek vytvořil na sympoziu ve Wannieck Gallery v roce 2005, je sice tradičně hoškovský, zároveň se ale vyznačuje některými rysy, které ho do jisté míry od ostatních Hoškových obrazů odlišují. Vedle textu, který je, jako snad na jediném Hoškově obraze, psán v hantecu, je to i výrazná barevnost, která naznačuje, že obraz vznikl na jihu Moravy. A horko tehdy opravdu bylo.

To obrazy-papundekly, které vznikly v letech 1999-2000 ještě na AVU v Praze, jsou zajímavé i tím, že údajně Milan Knížák chtěl po zhlédnutí těchto děl Hoška z AVU vyhodit. Nevím, nakolik je tato legenda pravdivá. V každém případě, dobou svého vzniku stojí na počátku této dílčí retrospektivy a přehled děl tak otevírají.

Absolventská práce Jakuba Hoška, nazvaná It takes a milion years…, kterou vytvořil v letech 2003-2004, představuje v krystalické podobě v zásadě všechny postupy, které Hošek při malování (nebo spíše tvoření) obrazů používá. Podívejte se pozorně na tento obraz a porovnejte ho s pozdějšími díly. Myslím, že mi dáte za pravdu. Přitom vyřezávání šablon, prostřednictvím kterých jsou obrazy malovány (tvořeny), je jedním z charakteristických postupů, které Hošek používá.

A obraz „Bez názvu" z roku 2008, který časově tuto dílčí retrospektivu uzavírá, pak ukazuje možnosti, ke kterým, při používání „klasických hoškovských postupů", je možno v tvorbě dospět.
Kémo, skoro retro. Sice dílčí, ale myslím fakt zajímavý a betálný.

Richard Adam