Skip to Content

Prof. Makoto Komatsu

Tvorba rodáka z Tokia, Makoto Komatsu, je charakteristická humorem a lehkostí, díky kterým si získala oblibu po celém světě. Pro různorodé předměty denní potřeby nachází inspiraci v přírodě, ale také v obyčejných věcech, jako je třeba pomačkaný papírový sáček. Převedením jeho struktury a tvaru do porcelánu vznikla jedna z jeho světově nejznámějších kolekcí „Crinkle series", která zahrnuje například vázu, misky, ale i hrníček s podšálkem či jiné nádoby.
Komatsu se narodil v roce 1943 a po ukončení studií se rozhodl získat praxi také v zahraničí. Mezi léty 1970 a 73 proto pracoval v ateliéru Gustavsberg Design Studio ve Švédsku. Ihned po návratu pak založil své vlastní studio ve městě Gyoda v japonské oblasti Saitama. Od jeho otevření sklízí jeden úspěch za druhým. Několikrát byl oceněn nejprestižnějšími cenami za design (Design Forum, Grand Prix), účastnil se skupinových výstav po celém světě (Velká Británie, Švýcarsko, Německo) a je i autorem mnoha úspěšných samostatných výstav konaných jak v rodném Japonsku, tak například v New Yorku.
Spolupracuje rovněž s mnoha renomovanými firmami, např. Kimura Glass a jeho díla se prodávají na nejprestižnějších adresách po celém světě. Sadu jeho výrobků má ve své kolekci i Museum of Modern Art sídlící v New Yorku a známější pod svojí zkratkou jako MoMa. V současnosti je Komatsu vedoucím atelieru keramiky na katedře Průmyslového designu na Musashino Art University, kde také v roce 1965 promoval.

 Váza  "Bucket", cena 2 200 Kč

Sklenice "Fashioned", cena 900 Kč

Váza "Pitcher", cena 1 600 Kč

Sklenice "Tumbler", cena 1 000 Kč

Váza "CERATIUM" malá, cena 1 900 Kč

Váza "CERATIUM" vysoká, cena 4 500 Kč