Skip to Content

Ján Vasilko

Termín: 19. 2. - 11. 4. 2010

Jeden z nejvýraznějších talentů mladé slovenské malby se představuje v Galerii za stěnou svou novou tvorbou. Vítěz ceny Oskara Čepana (2005) i Strabag Artaward International z roku 2009 nezapře ve své tvorbě vliv města Košice, místa, kde vystudoval i kde žije. Mix technických i technicistních objektů a předmětů, který tvoří jednu ze základních poloh jeho tvorby, neomylně odkazuje k tradici spojené se strojní produkcí tohoto východoslovenského města.

Tvorbu „technických" obrazů začal Vasilko již v době studií, cca v roce 2003. V následujícím roce překvapil Prahu sérií „renesančně" cítěných pláten (výstavní prostor AM 180), aby na společné výstavě s kandidáty Ceny Jindřicha Chalupeckého v Městské knihovně, představil rozměrná plátna, oceněná v témže roce (2005) slovenskou Cenou Oskara Čepana.

Máme-li uvést jeden z nejcharakterističtějších rysů Vasilkovy tvorby, musíme na prvním místě zmínit „filozofii utopie". Ta je dána, kromě jiného, i místem jeho aktivit, východoslovenskými Košicemi. Právě rozpor mezi v podstatě zemědělským regionem, ve kterém jsou ale vybudovány obří strojírenské závody, které svojí produkcí „přehlušují" vše ostatní, dává Vasilkově tvorbě podivnou a příznačnou naléhavost.