Přejít k obsahu

Daniel Piršč - Yellow Hat

Vernisáž: 1. 12. 2014 od 18h
Trvání výstavy: 2. 12. 2014 – 14. 1. 2015

Sotva dozněla ozvěna kroků modelek nedávné módní přehlídky Wolfgang night at the gallery, už abychom se těšili na další z nevšedních zážitků, které pro Vás Adam Gallery od nové sezony připravuje v rámci projektu Living factor(y).

Tentokrát přivítá galerie skutečně významného hosta, kterým nebude nikdo jiný než uznávaný český designér Daniel Piršč. Představitele toho nejlepšího co nabízí současný český design jsme oslovili s jediným cílem, chtěli jsme, aby galerie přinesla výstavu nebo chceteli instalaci, na kterou se nezapomíná. Daniel Piršč naplnil naše představy bezesporu a bez kompromisu. Nic menšího jsme ani nečekali. Je nám nesmírnou ctí, že naše pozvání přijal.

Daniel Piršč představí na této prestižní výstavě a vůbec poprvé po dvou letech tvůrčí pauzy několik výrazných novinek, a to v rámci zaměření se na využití porcelánu jako materiálu na výrobu svítidel - přesněji technologie biskvitu. V premiéře tak spatříte hned několik světelných objektů.

Instalace, kterou budete moci od 2. prosince navštívit, Vás vtáhne do originálního světa umělce, vizionáře, důsledného řemeslníka a technologa, který Vás mimo jiné odzbrojí odvahou v použití materiálu v nečekaných souvislostech. Save the date! Přichází Daniel Piršč.

DANIEL PIRŠČ - YELLOW HAT

Vybrané kolekce designéra Daniela Piršče.

Yellow Hat – žlutý klobouk, je stylový doplněk , který k autorovi této výstavy, designérovi a umělci Danielovi Pirščovi, už léta patří. Tento klobouk se stal symbolem a názvem výstavy právě proto, že tak jako k Pirščovi patří žlutý klobouk, Piršč patří porcelánu . Porcelán je hmota čtyř živlů, země, vody, ohně a vzduchu. Pátým elementem je vesmírný éter. Hledat ho je zásadnímu tématem autorovy dosavadní práce, každodenní činností,  jeho řemeslo a jeho svět. Je  umělcem vizionářem,  důsledným řemeslníkem a technologem s odvahou v použití materiálu v nečekaných souvislostech. 

Výstava neprezentuje průřez jeho dosavadní práce, tedy není retrospektivou, naopak  jsou úmyslně   některé „články" jeho kolekce vyřazeny. Instalaci tvoří práce, které symbolicky i esteticky podvědomě navazují na „něco", co už tu je dávno , co bylo kdysi bájí, co bylo v počátcích.

Daniel Piršč se většinu svého tvůrčího období nezabýval trendy, nevyužíval možnosti krátkodobého efektu a  naopak většina jeho práce je na hraně rozpoznatelnosti, kdy dílo vzniklo, ať esteticky, tak i technologicky. Stojí tedy mimo časovou osu a přesto svojí platností „v ní".

V hájemství snu ...

 

Touha vymanit se z tyranie skutečnosti a praktičnosti – zlomit pouta času, časnosti, dosáhnout rajského bezčasí.
Daniel Piršč bude prezentovat v rámci této výstavy otevřenou  a stále rozrůstající se kolekci porcelánových objektů - svítidel, art-designových objektů, produktů vzniklých jako limitované série . Instalace je rozdělena na tři části.

  • Nástěnné instalace – 3D wallpaper, lampy a objekty
  • Tabule – prostřený stůl z olivového dřeva- set PANATHENAI
  • Zlatý řez – 11 desek ve zlatém řezu, kde je možné vidět pomyslný vývoj Pirščovy práce.

Vybrané objekty

3D Wallpaper

Termín 3D wallpaper, neboli 3D tapety, byl použit poprvé v roce 2005. Od té doby je u Piršče a u znalců jeho práce již stálým a zavedeným. Tento typ produktu je velmi oblíbený u všech zákazníků, kteří mají odvahu vnést do svého prostoru, ve kterém se pohybují, něco zcela nového. Nejde jen o práci s dekorem, ale i s plasticitou a rozdělením prostoru. Jde zde možné být spoluautorem, vytvořit si vlastní instalaci z prvků  porcelánových 3D tapet . Tato kolekce se stale rozrůstá a nabízí tak příležitost neustále měnit, kombinovat, přetvářet kompozici,"dekor" či "krásu prostoru" kolem nás. Jejich využití je široké od soukromých interiérů, až po veřejný prostor.

Art Design

Termín Art-Design se v České republice začal častěji objevovat především díky Křehký gallery a jejich aktivit. Zjednodušeně řečeno chápeme termín Art-Design jako přesah  z objektu užitného do objektu krásného, uměleckého, sbírkového.  Nově doplněná kolekce váz a objektů ukazuje náročnějšího zpracování v rámci technologie výroby, povrchové úpravy a experimentu. Do této kolekce patří vázy Bouquet, Filigree, Marylin, Cara mia, objekty Skull, Tiger a novinka Aladin, stolní  svítidlo.

Tabule

Zásadní instalací je prostřená tabule, stůl z olivového dřeva, na kterém je prezentován  set Panathenai, navržen a realizován v období 2003 – 2010.

Svítídla

Daniel Piršč jako jeden z prvních českých designerů využil průsvitu porcelánové hmoty pro výrobu svítidel, poprvé ve spolupráci s firmou Lasvit – lampy Rosa.Objevil možnost využití jemnosti porcelánu v prostoru v kombinaci se světelným zdrojem.

Vernisáž